Report z akce „ZRCADLO KULTURY 2024“ v Pardubicích

05.08.2024

Vážení přátelé, přinášíme vám stručnou reportáž a střídmý výběr fotek, kterou vtipně a poutavě sepsala naše kolegyňka, Dáša Jarošová. Ta se i s dalšími našimi kolegy, kteří se věnují činnosti na hvězdárně Boleslava Tecla, vypravila do Pardubic. Reportáž dokumentuje naší účasti na tradiční akci “Zrcadlo kultury 2024” v Pardubicích a prosím, čtěte až do konce

Druhý den festivalu, 20. 6. 2024, jsou na programu také “Vědohrátky” a právě tam ráno kolem 8.00 přistává “raketa” z Moravské Třebové ve složení Petr Frajvald - pilot, Pavel Haslinger - palubní inženýr, Boris Jaroš - druhý pilot a Dagmar Jarošová - komunikace. Během hodiny je připravena naše základna, sousedící s dalšími: Hvězdárna Barona Artura Krause Pardubice, Centrum přírodní věd - Hvězdárna Jičín a Astronomicky klub Vraclav. Všichni jsme připraveni na pozorování Slunce a máme připravený i doprovodný program. Bohatý výběr pozorovací techniky a slunečních filtrů umožňuje návštěvníkům pozorovat Slunce poseté slunečními skvrnami. Mohou si prověřit také své znalosti a astronomie, věk nehraje roli, máme pro každého něco. Během doby, kdy přestávají proudit davy školních kolektivů, nastává čas pro nás, osazenstva jednotlivých základen: Astropárty . Porovnávání jednotlivých druhů slunečních filtrů, dalekohledů, výměna zkušeností týkajících se provozu hvězdáren, astronomických kroužků, návrhy budoucí spolupráce a upevňování vznikajících přátelství mezi základnami. Nádhera, paráda, radost! A už se začínají zastavovat kolemjdoucí, většinou dospěláci. Pozorování Slunce ani záludné otázky je neminou a z drobných suvenýrků mají stejnou radost, jako před hodinou děti.
Kolem 16.00 už začne další program z kategorie hudba, tanec, takže balíme, nakládáme, loučíme se, děkujeme a bude-li to možné, za rok na stejném místě v podobném čase se opět sejdeme na malebném Perštýnském náměstí v Pardubicích. A abych nezapomněla, moderátorka označila představovací rozhovor s našimi zástupci za nejveselejší. Petr F. popsal, co pro návštěvníky máme připraveno a Pavel H. se při popisu naší HBT trochu zasekl a jeho nezaměnitelný smích (styl samopal) vykouzlil úsměvy u všech včetně moderátorky. Za sebe děkuji Petru Komárkovi za pozvání a paní ředitelce a vůbec všem z DDM Moravská Třebová za úžasnou podporu, díky které jsme s hrdostí reprezentovali DDM a HBT.

Sepsala a k důkladné prohlídce fotogalerie zve Dagmar Jarošová

.